Ponad 50 ministrów oraz 2000 ekspertów z 130 krajów świata i 35 organizacji międzynarodowych spotkało się w siedzibie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) na trwającej od 10 lutego 2020 r. Międzynarodowej Konferencji Ochrony Fizycznej ICONS 2020. Polskiej delegacji przewodniczy p.o. Prezesa PAA Łukasz Młynarkiewicz.
– Ochrona fizyczna obiektów i materiałów jądrowych to wspólny cel społeczności międzynarodowej – powiedział dr Łukasz Młynarkiewicz w trakcie swojego wystąpienia na konferencji. – Polska wspiera międzynarodowe wysiłki na rzecz osiągnięcia najwyższego możliwego poziomu ochrony fizycznej i przyjmuje z uznaniem wiodącą rolę Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w tym zakresie – dodał dr Młynarkiewicz.
Łukasz Młynarkiewicz, p.o. Prezesa PAA, podczas wystąpienia
Jak podkreślił Prezes Młynarkiewicz, Polska jest stroną międzynarodowych instrumentów prawnych mających na celu zapewnienie ochrony fizycznej obiektów i materiałów jądrowych oraz źródeł promieniotwórczych. W 2016 roku Polska przyjęła misję doradczą IPPAS (z ang. International Physical Protection Advisory Service), zaś w grudniu 2019 roku zakończyła się misja INSSP (z ang. Integrated Nuclear Security Support Plan).
– Wszelkie działania są podejmowane w ścisłej współpracy ze społecznością międzynarodową oraz z właściwymi krajowymi instytucjami. – powiedział w trakcie konferencji dr Młynarkiewicz.
Prezes Młynarkiewicz zaznaczył, że w ramach wysiłków na rzecz wzmocnienia krajowego reżimu ochrony fizycznej zostały wzmocnione systemy ochrony fizycznej w reaktorze badawczym Maria oraz w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP). Ponadto zostały podjęte działania mające na celu wdrożenie zintegrowanego planu INSSP, w tym poprzez aktualizację odpowiednich regulacji prawnych.
Dominika Krois, Ambasador nadzwyczajny i pełnomocny - Stały przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu. oraz Łukasz Młynarkiewicz, p.o. Prezesa PAA
Trzecia Międzynarodowa Konferencja Ochrony Fizycznej trwa od 10 do 14 lutego 2020 r. Jej celem jest wymiana doświadczeń między uczestnikami. Poruszane są różne zagadnienia z zakresu ochrony fizycznej, m.in. cyberbezpieczeństwo, ocena ryzyka, nowe technologie i zagrożenia czy też kryminalistyczna analiza jądrowa. W trakcie konferencji przedstawiciele państw członkowskich przyjęli Deklarację Ministerialną, w której podkreślono wspólne zaangażowanie na rzecz wzmacniania ochrony fizycznej.
Treść Deklaracji Ministerialnej (w j. angielskim) na stronach IAEA
Celem ochrony fizycznej obiektów i materiałów jądrowych jest zapobieganie wykorzystywaniu materiałów jądrowych i źródeł promieniotwórczych do działań przestępczych lub terrorystycznych, jak również aktom sabotażu wymierzonym w instalacje jądrowe.